از غدير، بيست و پنج سال شگفت­ انگيز گذشته است و اكنون من جواني هستم بيست و پنج ساله كه دل به بيعت و صبر نهاده ­ام و در اين راه، دل سپرده ­ام به هر چه بفرمايد كه حق با علی و علي با حّق است؛ و خوب مي­دانم كه «يوم­ الرّحبه» تكرار غدير بود. يوم­ الرّحبه، همان روزي كه مولايم علي – كه درود خدا بر او باد – از حاضريني كه در غدير بودند و حديث «مَن كُنتُ مولاه فَهذا عليّ مولاه» را شنيده، گواهي مي­ گرفت. بميرم براي مظلوميّتت مولا!

گواهي مي­ گرفتي براي حادثه­ اي كه ده ­ها هزار گواه دارد؛ ولي بسيارشان خاموش بودند و يكي­شان همين اَنَس بن مالك، آن كه در آن جا بود و ديد و تأكيد پيامبر را شنيد و اكنون به گواهي خواستنِ اين بزرگ مظلومِ عالم، جواب منفي مي­ دهد و به ناچار، اميرالمؤمنين، علي، انس­ بن ملك را لعنت مي­ كند كه حكمِ الهيِ نازل بر زبان نبي را كتمان نموده است تا همين، گواهي باشد بر آنچه او به آن گواهي نداد و ديدند انس­ بن مالك را در همين جا، به بلاي برص گرفتار آمده.

انس بن مالك! من كه در آن زمان­ هاي بي­­وفايي نبودم و چه خوب كه در كنار شما نبودم؛ امّا آيا يادت هست كه پيش از آن هم حقّانيّت عليّ­ بن­ ابي­طالب را انكار نموده بودي؟

ماجراي «طيرمشوي» را مي­ گويم. داستان مرغ‌برياني كه پيامبر نمي­ خواست به تنهايي تناول كند و از خدا درخواست نمود كه بهترين بنده­ اش را بفرستد تا همسُفره شوند و سه بار، علي آمد و تو – كه پرده­ دارِ خانه­ ي پيامبر بودي – اجازه­ ي ورودش

نمي­ دادي تا سرانجام، پيامبر فهميد و راهش داد و بازخواستت نمود. اَنَس! اين همه كينه؟! آن هم بعد از آن همه سال؟! آن هم با بهترين بنده­ ي خدا بعد از نبّي مصطفي؟! حقّ تو بدتر از اين دردي بود كه دچارش شدي كه خداوند، كتمان­ كنندگانِ امرش را سخت كيفر خواهد داد.

يوم الرّحبه! چه روز خوشگواري هستي! مرا مي­ بري به بيست و پنج سال پيش، وقتي كه تازه، متولّد شده بودم و اكنون هم البته در اين ماجرايي كه براي مولايم، علي، مي ­بينم، واقعاً‌ احساس می كنم كه دوباره متولّد شده­ام. آخرين سالِ حضورِ پيامبرِ رحمت در كنار امّت بود. آن حضرت، خودش، از نزديك شدن رحلتش خبر داده بود و مي­ خواست در آخرين حجّش اسلام را با تمام شکوه بنمايانَد به چشم تماشاگراني كه بودند و تماشاگراني كه تا پايان تاريخ مي­ آيند و اين امر، جُز به امر الهي نبود همچنان كه در غدير به امر الهي، آيه نازل شد:

«يا اَيُّهَا الرَّسولُ بَلِّغ ما اُنزِلَ اِلَيكَ مِنَ رَبِّكَ وَ اِن لَم تَفعَل فَما بَلَّغتَ رِسالَتَهُ وَ اللهُ يَعصِمُكَ مِنَ النّاس اِنَّ اللهَ لايَهدي القومَ الكافرين».

راستي! در آن آخرين سال عمر پيامبر، ديگر چه چيزي براي تبليغ، باقي مانده بود؟!


اعضایی که این نوشته را پسندیده اند :اعضایی که این نوشته را خوانده اند :

محمدعلی رضاپورفرزادامین اجلاسی

نظرات

حاصل ۴+۵ ؟